Best Creative Work

Password - Directed by Hassan Mokhtari

Color- Directed by Scottshak

 

Twist Again- Directed by Andy Guérif

 

Voicemails From Strangers- Directed by Gregory Austin McConnell

 

Gestuno - Directed by Emek Safak Aslan

 

Blindfolds - Directed by Micah Gerber

Best Television Series

CHI-nanigans - Directed by Jil Ross, Tavia Woodie

Best Toddler Film

The Christmas Carrot - Directed by Matthew Hill

 

The Topaz Troop - Directed by Tori Ewing

Honorable Mentions

(THE LOVE PROJECT)

By- Jamie Kassler

My Day

Over Time

Busker

Daydream

SMART PHONE SUBMISSIONS

Greener Pasture & Thus Says the Lord - By Paul-Esupofo Oriade

MOST CREATIVE MUSIC VIDEO

One Click Away - David VanLandingham

INSPIRING STORY OF HOPE

Anand -By Elizabeth Thomas

The Father I Never Knew - By Don Albert

 

Each One Teach One - By Frank X. Panico

 

Ordinary Commission - by Jacob Valk

Best Youth Film

I am God- Directed by Oriri Osayomore

I am a Tree- Directed by Omid Seifi

 

Bosa - Directed by Aitana Serrallet

Children's Film

A Home for Curiosities - Directed by Ben Tobin

10 ka 4 - Directed by Rahul Yadav

 

Just a Little Christmas - Directed by Amanda Diego Polematidis

Best Biblical Story

Sticks and Stones - Directed by Nate Carroll

The Story of Job- Directed by Jose Nieves

 

Word for Word Bible Series - Directed by Nathaniel Mervar

Best Animation

Not Winter- Directed by Hassan Mokhtari

Leaving - Directed by Mathieu Robin, David Martin

To Catch a Fish - Directed by Debbie Bonzon

True Love - Directed by Andres Reyes

Best Documentary

USA market

Hearts without Borders - Directed by Peter Stewart

Sergeant Major Long - Directed by Keagon Doyle

 

The Orphan's Hands - Directed by Keagon Doyle

 

A Brave Hope - Directed by Benjamin Koppin

 

Salt and Light- The Miracle in Hollywood - Directed by Rob Loos

 

Unexpected Journey - Directed by Don Albert

GLOBAL market

My Heart is Not Afraid - Directed by David Sipoš

Is There More? - DIrected by Dave Watts

 

Saved -  Directed by Thea Elisabeth Haavet

 

Sarevo - Directed by Mohammad Abdollahi

 

MISSION market

Fighting for Freedom of Faith - Directed by Thea Elisabeth Haavet

Reap What you Sew- Directed by Tyler Adams

 

Finding Home in Boomtown - Directed by Matt Maxwell

 

Divine Appointments - By Luke Broersma

HISTORICAL market

The Scillitan Martyrs - Directed by International Media Ministries

Warriors to Lourdes - Directed by David Naglieri

GEOGRAPHICAL market

Aldrich, Henry’s Hometown - Directed by Jay Cofield

Best Short Film

Pushing Envelopes - Directed by Debbie Sutcliffe

 

Lullaby - Directed by Roger Villarroya

The Simple Path - Charles Moore

 

Adoration - Directed by Ian Woodward

Best Cinematography

Kendall's Dream - Directed by Victoria Hagni

 

Pushing Envelopes - Directed by Debbie Sutcliffe

 

Reap What You Sew - Directed by Tyler Adams

Best Actor

Rear View- Miles - Timmy Barron

 

The Darkets Red - Adam - Kyle Burger

 

Pushing Envelopes - Ray - Mickey Stone

Best Actress

Pipe Dream- Carol Burnett - Lisa Ferris

 

Wildflower - Leila - Amanda Thomas

 

Send Me Wings - Sarah - Rachel Cannon

Best Young Actor

The Note Book - Josh - Josh

 

Send Me Wings - Jesse - Isaac Anton

 

Lullaby - Nico - Yanni Labaye

Best Young Actress

Pipe Dream - Young Carol- Olivia Benz

Rear View- Madison - Bela Nikolic

The Ring - Jaycee - Mackenzie & Avery Clynes

Best Supporting Actor

Wildflower - Leila's father - Kirk Griffith

 

The Simple Path - Aman - Mario Beverly

 

Pipe Dream - Eddie Foyer Jr - Blair Leatherwood

Best Supporting Actress

Pipe Dream - Nanny - Maggie Upton

Pushing Envelopes - Tammy - Tris Marie

Pushing Envelopes - Susan Smith - Cami Jenkins

Music Score

Sacred! - Directed by Ian Woodward

Voice Surrounding the City- Directed by Rafael Fernanz

 

A Thousand Cranes - Directed by Leonard Chan

 

Bury It - Directed by Amanda Murphy

Best Student Film

The Note Book - Directed by Esabella Strickland

Wayne: My Grandpa’s Story - Directed by Andrew Snow

 

One Day Till Tomorrow - Directed by Maggie Budzyna

 

The Field - Directed by Sam Gipple

Best Teaser Nominations

Tchaikovsky in Love- Directed by Ian Woodward

Mentoring Men for Mission - Directed by Brandon Kauffman

 

Without Words - Directed by Jacob Johnston

Who is Who - Directed by Eduard Agarunov

 

Thus Says the Lord - Directed by Paul-Esupofo Oriade

 

The Czar of Hollywood - Directed by Christopher L. Bright

 

Our Common Home – Directed by Mykhailo Bogdanov

Best Full Feature

The Reliant- Directed by Paul Munger

Heart of Africa - Directed by Tshoper Kabambi Kashala

 

The Author, The Star & The Keeper - Directed by Steven Zambo


Music Score

Beautiful Dreamer - Directed by Stephen Lipscomb

 

Alan and the Fullness of Time - Directed by Marcus Cook

 

Heart of Africa- Directed by Tshoper Kabambi Kashala

Best Actor

Alan and the Fullness of Time - Darius - John Calhoun

 

The Land - John Martin- Herman Johansen

 

Heart of Africa - Gabriel - Moyindo Mpongo

 

The Author, The Star & The Keeper - The Keeper - David Ruprecht

 

The Reliant - Jack - Brian Bosworth

Best Actress

A Happiness Long Awaited - Ding - Dong Wei

The Land - MaryLou - Kathleen Warfel

 

The Reliant - Sophie - Mollee Gray

Best Young Actor

Alan and the Fullness of Time - Alan - Brooks Harvey

 

The Reliant - Jimmy - Blake Burt

 

Beautiful Dreamer - Young Jimmy - Finn Leichner

Best Young Actress

The Reliant - Faith - Kiera Strauss

 

Beautiful Dreamer- Rand - Katelyn Farrell

 

The Reliant - Young AnnaLee - McKenna Bintz

Best Supporting Actor

The Author, The Star & The Keeper - Bruce Marchiano

The Reliant - Rick - Kevin Sorbo

 

The Brothers’ Christmas – Si Clark - Clayton Van Huss 

Best Supporting Actress

Alan and the Fullness of Time - Caroline - Nichole Doimer

 

The Reliant- Liz - Julia Denton

 

Heart of Africa - Yvette - Amour Lombi

*****************************************************************************************************************************************************