MICRO CINE I Documentaries

Thursday

1:00 p.m.                                                                                     

Hope in the Holy Land – Directed by Jesse Schluntz                1:51:00 minutes

Barefoot Doctors- FLC – Directed by JP Ferraro                          37:44 minutes
Born to Reveal the Works of God - Directed by Jeremy Pope      43:03 minutes

                                                  

MICRO CINE I Documentaries & Biblical

Friday

1:00 p.m.

     Bobbi Jo – Under the Influence – Directed by Brent Jones     1:42:00 minutes

     To the ENDS - Directed by Mark Kock, Chris Smith                    13:00 minutes
    Clinton Strong - Directed by Nathan Griffey
                                29:36 minutes

     Death to Life - Directed by Nate Powers                                     49:14 minutes

     Tempter - Directed by Daniel Glaser                                             5:00 minutes

     The Story of Job - Directed by Jose F Nieves                               0.59 minutes

     The Book of Revelation - Directed by Jose F Nieves                 27:00 minutes

 

Virtual Access

Thursday & Friday

FOR KIDS AND YOUNG ADULT

Amica - Directed by Mira Steuer                               2:18 minutes

A conversation with E - Directed by Esabella Anna 

Karena Strickland, Taylor Mitchell and Skylar A  

                                                                                  5:03 minutes

Time Never Comes Back - Directors Nikolaos Galanis,
2nd grade students in Skala Lakonias                      1:29 minutes

You Can Achieve Anything, Just Believe It! - Directed by Nikolas Galanis and 2nd grade students in Skala Lakonias

                                                                                  1:47 minutes

First Day of a Chick - created by Anastasia Shinkarenko

                                                                                  1:45 minutes

Magic Head  - created by Anastasia Shinkarenko    3:49 minutes
What God wants - Directed by Mykhailo Bogdanov  6:25 minutes
Our Father - Directed by Jacob Watkinson 
           10:36 minutes

Redemption – Directed by Matilda Dogbatsey       16:00 minutes
One Ruler – The Power of Persecuted Church

Directed by Ruut Ahonen                                        41:00 minutes

It’s look sunshine - directed by Kim Seunghwan     24:16 minutes

Evade - Directed by David Ferreira                         17:42 minutes

Eye to Eye – Directed by Fernando Vanessa           1:00 minutes
Coronavirus Poem - Directed by Lucy Gatenby        2:04 minutes

Journey - Directed by Hock Wong                          10:00 minutes

My Diary at the end of the world -
     Directed by Rafael Simberg                               15:09 minutes

Giants Fall - Directed by Andreas Kranzler               5:29 minutes
A Manger Miracle - Directed by Jeanne Dukes        4:57 minutes

Two Silver Coins - Directed By Jeremy Pope          11:00 minutes
Music Video's

Rapture Watch - Directed by Keith Hudson              1:14 minutes

The Wood Patent - Directed by Keith Hudson          3:17 minutes

You're In Control - Directed by Andreas Kranzler     4:37 minutes

Kids and Foreign Films

MICRO CINE II

Shorts-Animation-Teasers

Thursday

1:00 p.m.

Breaking the Silos - Conservation & the Fight Against Poverty           22:32 minutes        Directed by Michael Matheson Miller
Life Lessons from Stickball - Directed by Michael Matheson Miller     14:42 minutes
Just Lean – Directed by Ashley Hays Wright
                                      13:00 minutes Calf Rope - Directed by Bradley Hawkins                                           28:46 minutes

Clouds – Directed by Aaron Brewer                                                    17:00 minutes
Breaking Strongholds Epi 1 – Directed by Jake Allen                        41:53 minutes

Order your tickets today for guaranteed seating.

Click HERE

Learn more about the films here

Learn more about the films here

Learn more about the films here

MICRO CINE II

Shorts-Animation-Teasers

 

Friday

 

1:00 p.m.          SHORTS

The Dark Places - Directed by Tommy Kendrick                         16:21 minutes
Empty Nest – Directed by Sheran Goodspeed Keyton
               26:24 minutes

Fireworks – Directed by Tim Searfoss                                          6:15 minutes

Sorry - Directed by Candace Kirkpatrick                                       9:58 minutes

Senior Discounted - Directed by Jay Pennington & Gerry Olert-28.38 minutes

                        ANIMATION

Covid Coping - Directed by Debbie Bonzon                                 3:28 minutes

Jingle the Dog - Directed by Chris Bishop, Erin Abbey Bishop   21:50 minutes

Overconsumption – Directed by Ji Seon Lee                                6:18 minutes
Jitterbugs - Directed by Maria McDonnell, Michael Verastegui     5:36 minutes

Of God: Miracles - Directed by  Artie Romero                              5:07 minutes

                       STUDENT FILM

Internalize - Directed by Jacob Katz                                           21:11 minutes

Deep Return - Directed by Gabe Schmidt                                    6:07 minutes

Order your tickets today for guaranteed seating.

Click HERE

Learn more about the films here